20.2 C
Brno
Středa, 24 července, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Vyměňte telefon za pohyb. Připomínáme si Světový den bez mobilu

Většina lidí chytí do ruky telefon více než stokrát denně. Zdá se vám, že je to víc, než počet interakcí, které jste za tu dobu měli s lidmi kolem? Je to velmi pravděpodobné.

Se smartphony se probouzíme i usínáme, chodíme s nimi na toaletu a online jsme téměř nonstop. Není divu, že do slovníku se pak dostávají i takové termíny jako nomofobie – strach z odloučení od mobilních telefonů. Je znakem, že k mobilu si vytváříme silnou psychickou vazbu, což se podle odborníků týká zejména mladších věkových skupin.

Šestý únor je však Světovým dnem bez mobilu. Poprvé se slavil v roce 2001 a vznikl z iniciativy francouzského spisovatele Phila Marsoa, který napsal knihu o mobilu. Ten chtěl svou myšlenkou zejména vyzvat lidi, aby se zamysleli nad svými životy pod vlivem těchto komunikačních prostředků.

Virtuální svět – iluzorní svět
Technologie nám život nejen usnadňují. V řadě případů se totiž lidé stávají na telefonech závislými.

Například průzkum společnosti Common Sense Media zjistil, že až 72 % teenagerů a téměř každý druhý dospělý cítí potřebu odpovídat na esemesky a zprávy ze sociálních sítí okamžitě a více než dvě třetiny všech lidí kontrolují svůj telefon každou hodinu.

„Mobily nám umožnily, že nikdy nebylo jednodušší spojit se s někým. Jenže přesto, nebo kvůli tomu, míváme problémy navázat skutečná, hluboká a smysluplná spojení. Lidé si přijdou mnohem více zranitelní a uzavírají se. Jiní si díky sociálním sítím vylepšují identitu,“ říká vztahová koučka Janette Šimková.

Virtuální svět je podle ní skvělým místem pro naplňování představ o tom, co chceme.

„Není vázán na limity a omezení reality, proto je tak atraktivní. Přesto to není ideální místo, neboť stále zůstane pouze virtuální, nic z něj není přenositelné do každodennosti, a tak nemůže vyřešit skutečné problémy. Toto způsobuje lidem potíže – unikají do iluzorního světa a očekávají, že tam mohou plnohodnotně žít, což není možné,“ vysvětluje Šimková.

Více pohybu, méně online
Moderní výdobytky techniky by měly čas spíše šetřit a ne jej brát. U mnoha lidí je tomu však naopak. Celé dny prosedí v práci, mezi nimi kontrolují příchozí zprávy na mobilu a večer také zakončí díváním do jeho obrazovky.

A přestože až 68% a slovenských žen a 75% slovenských mužů považuje sport za pevnou součást dne, jeden z nejčastějších důvodů, proč někteří lidé nesportují vůbec, je nedostatek času. Vyplývá to z online průzkumu Indexu Zdraví Walmark, do kterého se loni zapojilo více než 52 tisíc Slováků.

I Světový den bez mobilu by tak mohl být prvním dnem nového životního stylu, který by se nesl v duchu hesla – více pohybu, méně online.

Odborníci doporučují začít postupně, například chůzí, která se dá dělat i vedle jiných činností. Navíc příliš nezatěžuje klouby, je vhodná pro všechny věkové kategorie a nejenže utužuje kondici, ale také pročistí mysl.

Také může pomoci procvičit soustředěnost a pozornost, která je často rozptylována právě při intenzivním kontrolování telefonu. Vyzkoušet si minimálně jeden den bez chytrého telefonu by mohl být vhodný začátek.