2.7 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Migréna postihuje zejména ženy. Správnou prevencí se jí lze vyhnout

Podle lékařů není migréna jen obyčejná bolest hlavy, ale nemoc, kterou je třeba se důkladně zabývat.

I proto u nás vznikla nová pacientská organizace s názvem Migréna je nemoc. Za svůj cíl si určila zvýšit míru akceptace tohoto onemocnění ve společnosti, pomáhat pacientům a bourat mýty o migréně.

„Chceme, aby nás naše okolí akceptovalo a vnímalo migrénu jako nemoc, která nás na několik dní v měsíci vyřadí z běžného života. V době ataku nám výrazně ztěžuje život. Věříme, že z dlouhodobého hlediska se nám podaří prolomit vnímání společnosti, která bude nahlížet na migrénu jako onemocnění, které vyžaduje léčbu,“ píše na stránce organizace zakladatelka Gabriela Hurbanová.

Každý osmý člověk může trpět
„Migréna není jen bolest hlavy. Je to především nemoc, kterou je třeba léčit a vyžaduje sérii neurologických vyšetření,“ říká neuroložka Iveta Nikolová z neurologické ambulance Agel Clinic v Bratislavě.

Onemocnění celosvětově postihuje zhruba každou osmou osobu a WHO ho zařadilo mezi dvacítku onemocnění, která vážně zasahují do života člověka a omezují jeho práci a soukromí.

Ataky totiž mohou mít různé trvání, od několika až po 72 hodin. Na rozdíl od obyčejné bolesti hlavy migrénu provází pulzující bolest, obvykle jen na jedné straně. Může se zhoršovat při pohybu a člověk může pociťovat i příznaky jako přecitlivělost na světlo a zvuky, ale také nevolnost či zvracení.

Stanovit potřebnou léčbu může pouze lékař neurolog. Pokud si myslíte, že byste mohla trpět migrénami, měli byste navštívit svého všeobecného lékaře. V případě, že si nejste jisti, pro základní diagnostiku v domácím prostředí může posloužit jednoduchý test.

Pokud se u vás vyskytují alespoň dva projevy z prvního řádku a jeden projev z druhého řádku v infografice níže, měli byste zvážit konzultaci s odborníkem.

Spouštěče migrény
Pokud se migréna neléčí, může postupem času stále více komplikovat život pacienta a omezovat ho.

„Pro lepší diagnostiku a nastavení správné léčby je dobré, aby si pacient vedl takzvaný deník migrenika, do kterého si zaznamenává denní aktivitu, jídlo, požití alkoholu a jiné údaje, kterou mohou pomoci odhalit spouštěče migrény,“ říká neuroložka.

Platí, že u žen může migrénu spustit například hormonální změna, jako je kolísání množství estrogenu v těle, ale také ranní nízká hladina endorfinů.

Svou roli hraje i jídlo, zejména zrající, plesnivé sýry, přesolené a chemicky zpracované potraviny, ale i vynechání jídla. Spouštěčem bolesti hlavy mohou být také alkohol a tekutiny s kofeinem. Dobrá zpráva je, že vědci neprokázali, že by spouštěčem migrény byla čokoláda.

Co se týče životního stylu, problém může nastat při kouření, nedostatku spánku, nesprávném držení těla a stresu.

Jak migréně zabránit?
Tak jako u řady nemocí i při migréně lze ovlivnit míru a frekvenci, v jaké se objeví. K prevenci je však třeba přistupovat poctivě a důsledně.

„Důležité je naučit se ovlivnit faktory, které u vás spouštějí migrénu.

Například zvyknout si na pravidelný rytmus spánku a ranního vstávání, minimalizovat a naučit se kontrolovat to, co vám způsobuje nejvíce stresu, a v neposlední řadě dávat pozor na konzumaci alkoholu a některých druhů potravin,“ vysvětluje Nikolová.