S rozmachem fitnesscenter a sportovních zařízení přišla i záplava různých jógových center, která nabízejí toto cvičení (či spíše způsob životního stylu) pro začátečníky i pokročilé.
Mají různé názvy i zaměření a lidi, které jóga zaujme, ale netuší, co přesně mají od ní očekávat, může plejáda možností odradit. Který typ jógy si vybrat? Co když nechcete při cvičení meditovat a utišit se, ale pořádně se zapotit?
Co když chcete zhubnout, získat stabilitu a natáhnout svaly a co si zvolit, pokud vás zajímá spiritualita? Najít správný styl je základ pro splnění svých cvičebních cílů.
Zdravá je každá
Odborníci radí, že je vhodné vyzkoušet několik stylů jógy, aby člověk zjistil, co mu opravdu sedne a našel si to své.
Navíc tělo občas potřebuje aktivity i vystřídat.
Výzkumy však poukazují na to, že je jedno, jaký typ jógy si vyberete, každá má totiž zdravotní benefity. Zlepšuje psychiku, ale také bolesti zad a kloubů, cukrovku, astma, migrénu, syndrom dráždivého tračníku a další potíže.
Na úvod je však vhodné se zorientovat.
Když chcete spálit kalorie a zpevnit tělo, zkuste:
Vinyasa jógu, power jógu nebo buti jógu. Všechny tři jsou příkladem fyzicky náročnějších cvičení, při kterých se téměř konstantně hýbete, a tedy spalujete kalorie.
Zahrnují střídání klasických jógových pozic, takže zároveň aktivně zpevňujete tělo. Chcete-li zhubnout, doporučuje se cvičit některý z těchto typů tři až pětkrát týdně. V ostatní dny je vhodné dopřát si klidnější a méně zatěžující cvičení.
Když se chcete zapotit, zkuste:
Bikram jógu nazývanou také hot jóga. Jedná se o typ jógy, který se cvičí v místnosti vyhřáté na přibližně 40 stupňů. Tělo se při pohybu více zahřívá, tedy i více potí, vyplavuje škodlivé látky, ale také spaluje více kalorií.
Zároveň jsou svaly příjemně rozehřáté, a tak člověku umožní lépe provádět některé pozice a zlepšit flexibilitu. Nedoporučuje se však hot jógu cvičit, má-li člověk například kardiovaskulární problémy. Třeba také při ní myslet na dostatečnou hydrataci před, během i po cvičení.
Když vás bolí záda, zkuste:
Iyengar jógu. Používají se při ní různé cvičební pomůcky a jejím cílem je sladit jógové pozice s dýcháním a setrváním v určité pozici. Pomáhá rozvíjet sílu, pohyblivost i stabilitu.
Jógová centra však nabízejí i různé hodiny zaměřené právě na bolestivá záda a které čerpají z více typů jógy.
Obecně platí, že většina jógových stylů, ve kterých se neklade důraz na příliš velkou dynamiku, vašim zádům dokáže pomoci.
Když se chcete zaměřit na spiritualitu, zkuste:
Kundalini jógu nebo yin jógu. Kundalini je vhodná i pro lidi s pohybovými obtížemi. Používají se při ní mantry, důraz je kladen na dýchání, relaxaci a meditaci. Pozice se cvičí v sériích, přičemž může jít o kombinaci stání nebo sezení a správného dýchání.
Yin jóga je také klidná a meditativní forma tohoto cvičení, při které člověk déle setrvává v jednotlivých pozicích a soustředí se na svůj nitro.
Když to chcete vyzkoušet v páru a pobavit se, zkuste:
Acro jógu nebo partnerskou jógu. Akrojóga kombinuje jógové pozice s akrobacií, ale po troše praxe ji zvládne kdokoliv, na začátečnické úrovni je nejprve důležité naučit se správnou techniku.
Akro jóga se zaměřuje zejména na sílu, obratnost, ohebnost těla a balanc.
Jak acro jóga, tak i partnerská jóga jsou vhodné pro rozvíjení vzájemné spolupráce. Partnerská jóga stojí na praktikování jednotlivých pozic za pomoci cvičícího partnera, přičemž oba jsou v rovnocenném postavení.
Důležité je také naladění se na stejnou vlnu a stejné tempo, takže je zde i dostatek prostoru pro poznávání sebe sama i partnera.