20.2 C
Brno
Středa, 24 července, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a lékaři se shodují na tom, že 80 % otoků je způsobeno životním stylem, zbytek lze přičíst genetice, onemocněním a funkčním poruchám různého druhu. Jak vytvořit režim a systém péče tak, aby se otoky objevovaly co nejméně nebo vůbec ne? Dozvíte se o tom z článku. 

K vylučování přebytečných tekutin z těla dochází v průběhu přirozených metabolických procesů. Pokud není z těla odváděno dostatečné množství vody, dochází k otokům. Odborníci se domnívají, že klíčovou roli hraje strava, fyzická aktivita, spánkový režim, zdravotní stav a výběr kosmetických přípravků a ošetření. Jinými slovy, za to, jak vypadáme, jsme z velké části zodpovědní my sami. 

Zbývající procento tvoří genetická složka. Odtud začneme.  

„Správná“ genetika 

Proč se Japonky a Korejky mohou až do vysokého věku pochlubit dobře tvarovaným ovalem obličeje a téměř úplnou absencí vrásek, zatímco u něžného pohlaví slovanských národů se častěji objevují známky „únavy“ pleti? Nejen proto, že orientální ženy mají kult péče o pleť (pozor, nepleťme to s líčením!), ale také kvůli různým typům stárnutí, přesněji řečeno typu struktury měkkých tkání.  

Existují čtyři typy stárnutí, které se mezi sebou mohou kombinovat: 

 • drobně vrásčitý, 
 • svalový, 
 • unavený obličej, 
 • senilní deformace. 

U žen slovanských národností se nejčastěji vyskytuje „deformační“ varianta věkem podmíněných změn na pokožce obličeje. Kromě deformovaného obličejového oválu a „sklouznutí“ podkožní tukové tkáně je typickým příznakem také otok. 

Řešení: 

Pravidelné ošetření u kompetentního kosmetologa může pomoci „zastavit čas“. Odborníci potvrdili, že nejvýraznější účinky mají následující kosmetické manipulace: 

 • Skulpturní masáž. Posiluje svaly obličeje.
 • Manuální a přístrojová lymfodrenážní masáž. Pomáhá snižovat otoky tkání, popohání lymfatické procesy. 
 • Fototerapie. Odstraňuje projevy související s věkem a koriguje linii brady.
 • Mikroproudová terapie. Posiluje metabolické procesy a buněčnou regeneraci.
 • Přístrojový radiofrekvenční lifting. Vyhlazuje kontury obličeje, zlepšuje svalový a kožní tonus.
 • Injekce, které zvyšují produkci kolagenu. 

Všechny výše uvedené postupy, mimo jiné, se pomáhají zbavit otoků, ale účinek bude viditelný pouze při častých návštěvách salonu. Ne každý si to může finančně dovolit. 

Vraťme se tedy k myšlence, že si můžeme „vytvarovat“ obličej vlastními úsilími. 

Co pijeme a jíme?

Výživa hraje klíčovou roli v tom, jak člověk vypadá. Těžká tučná, sladká a slaná jídla a neomezené množství kávy vedou ke stagnaci důležitých metabolických procesů, což přispívá k hromadění tekutin v těle. Pamatujete si, že člověk, který se stravuje zdravě, má obvykle jasné a výrazné rysy obličeje bez otoků? To právě ukazuje, že všechny procesy v těle probíhají správně.     

Alkohol je z hlediska otoků ještě škodlivější. Ethylalkohol nezůstává v žaludku, ale rychle proniká do systémového krevního oběhu. Poté se šíří po celém těle a hromadí se v měkkých tkáních. Molekuly vody spolu s ním procházejí buněčnými membránami. Čím více je těchto molekul, tím výraznější jsou otoky obličeje, nohou a rukou. 

Řešení:   

Upravte si jídelníček a dodržujte ho. Je důležité nedržet přísnou dietu, protože dlouhodobé dodržování takových omezení pravděpodobně nebude fungovat a nepřinese ani emocionální uspokojení, natož fyzické výsledky. Pokud máte pochybnosti o tom, zda to zvládnete, nechte si udělat krevní testy a s výsledky zajděte za výživovým poradcem. Pomůže vám sestavit jídelníček, který bude odpovídat vašim individuálním potřebám a zdravotnímu stavu. 

Věci, které určitě zvládnete sami: 

 • Kontrolujte konzumaci alkoholu a kávy. Je známo, že mají krátkodobý diuretický účinek, ale jejich nadměrná konzumace může vést k silné dehydrataci. 
 • Denně vypijte alespoň 1,5-2,0 litry čisté nesycené vody. Právě nedostatek vody může způsobit to, že tělo ji začne schovávat „pro případ“. Většinu výše uvedeného množství je třeba vypít v první polovině dne, kdy je tělo v aktivní fázi. 
 • Zařaďte do svého jídelníčku přírodní diuretika: ovesné vločky, lilek, celer, meloun, petržel, kopřivu, zázvor, citron atd. 

„Technická“ kontrola 

Vylučovací systém je zodpovědný za odvádění přebytečné vody z těla. Pokud se vám tedy zdá, že žijete zdravým životním stylem, ale otoky přesto nemizí, je rozumné poradit se s lékařem. 

Několik příkladů onemocnění, která mohou být doprovázena otoky: 

 • Onemocnění ledvin: glomerulonefritida, nefrotický syndrom a selhání ledvin. 
 • Poruchy žil: křečové žíly, trombóza.
 • Onemocnění endokrinního systému: hypotyreóza, cukrovka.
 • Alimentární dystrofie.
 • Srdeční nedostatečnost.
 • Onemocnění jater: cirhóza, ucpání jaterních žil. 
 • Závažná onkologická onemocnění.

Těhotenství nebo jakákoli alergická reakce mohou rovněž způsobit náhlý vznik otoků.  

Řešení:  

Jednou ročně si vyhraďte čas na základní zdravotní prohlídku. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě akutních stavů závažných onemocnění a zajistíte to, že vaše rutinní péče o pleť bude přizpůsobena aktuálnímu zdravotnímu stavu. Pokud máte otoky způsobené onemocněním, určitě se poraďte se svým lékařem, které kosmetické zákroky jsou povolené a které naopak mohou způsobit nežádoucí účinky. 

Domácí kosmetická SOS-taštička  

Ani časté návštěvy kosmetického salonu nevylučují domácí péči o pleť: kosmetičky se shodují, že právě domácí péče o pleť zajišťuje dlouhodobé výsledky.   

Řešení (aneb co dělat a co určitě nedělat): 

 • Ráno a večer a po sportovních aktivitách si pleť důkladně očistěte. Ráno na pokožce zůstávají sekrety a odpadní produkty metabolismu, které jsou pouhým okem neviditelné. Večer se na horní vrstvě epidermis akumulují nečistoty z okolního prostředí a mísí se zbytky líčidel a opět s produkty vylučovacích procesů. Při sportovních aktivitách dochází k většímu pocení, proto po cvičení je třeba pokožku také očistit.  
 • Vybírejte si kosmetické přípravky, které mají pozitivní vliv na rovnováhu vaší pleti. Zvláště účinné jsou v tomto případě pleťové masky, v nichž ve prospěch pleti působí několik multifunkčních složek. Například organický přírodní sorbent, jež obsahuje maska EnteFace, napomáhá odstranění nečistot z pórů a zároveň odvádí přebytek vody. „Připravená“ pleť se obohacuje a vyživuje o vitaminy A, E, B, bioaktivní prvky a minerály obsažené v makadamiovém a arganovém oleji. Dalším účinkem masky je jemná hydratace díky výtažku z aloe, a také panthenolu a alantoinu. Výsledkem je „plnější“ a svěžejší pleť bez otoků, pocit „dýchající“ pokožky jako po návštěvě sauny. Nejlepšího účinku dosáhnete, když masku nanesete ráno po teplé sprše na předem vyčištěnou pleť. 
 • Navzdory marketingovým doporučením byste neměli nechávat přes noc na pleti hutné kosmetické přípravky nebo oleje, které výrobci doporučují nechat na pleti přes noc. Pokožka přes den bojuje proti vlivům prostředí, ale v noci probíhá aktivní čištění a regenerace. Pokud se maska nebo mastný noční krém nanesou bezprostředně před spaním, zůstane na pokožce tenký film, který narušuje průběh vylučovacího procesu. Obecné doporučení zní následovně: všechny noční přípravky (i ty s jemnou a lehkou strukturou) by se proto měly aplikovat večer, 2-3 hodiny před spaním. Těsně před usínáním byste měli z pokožky odstranit zbytky krému pomocí papírového ubrousku. 

Fyzická aktivita

Jak jsme již zjistili, jednou z příčin otoků je špatná funkce lymfatického systému. Lze ji stimulovat pravidelnou fyzickou aktivitou. Vhodný je pomalý běh, dlouhé procházky, rychlá chůze, plavání nebo jízda na kole. 

Režim spánku  

V 15 letech můžete zůstat vzhůru celou noc a ráno se probudit svěží a dobře vypadající. Takové věci s narůstajícím věkem už neprojdou. Osm hodin kvalitního spánku (nejlépe ve stejnou dobu) má téměř stejný účinek jako „injekce krásy“. Měli byste spát na anatomicky tvarovaném polštáři v dobře zatemněné, větrané a chladné místnosti. Zvlhčovač vzduchu je v ložnici nezbytností, zatímco televizi, počítač a dokonce i chytrý telefon je lepší přesunout do jiné místnosti.