20.2 C
Brno
Středa, 24 července, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku, jsou to právě ženy, které jsou IBS zasaženy nejčastěji – příznaky trpí až 30% z nich. Jaká je příčina tak neslavné nadvlády ženského pokolení u této střevní poruchy? Čemu dámy při IBS čelí?

Společnost klade na ženy určitá očekávání – mají být něžné, krásně vonět a vypadat. Podvědomě si pak ale samotné dámy nastaví vůči svému tělu a jeho běžným funkcím nezdravé zábrany. Trápí-li ženu např. nadýmání a větry, bude je zadržovat jak nejdéle to bude možné a dokud nebude úplně sama. Představa, že by se nepodařilo větry udržet, je pro většinu žen vrcholem trapné situace. A to ani nemluvíme o nenadálém průjmu a potřebě rychle utéct.

Je jasné, že ve společnosti více lidí nebo třeba na pracovní poradě není u nikoho úplně vhodné, aby si jen tak ulevil. Věděli jste ale, že pro ženy je stud provázející potíže se střevy tak zásadní, že z každých deseti v průměru dvě ženy odmítnout mít s partnerem sex jen kvůli obavě z nečekané flatulence? Podle průzkumu anglického serveru Healthista, který proběhl v roce 2019, se z více jak patnácti set dotazovaných žen, 41% z nich přiznalo, že již léta trpí příznaky IBS, ale nikdy nebyly oficiálně diagnostikovány, neboť se styděly s lékařem o svých opakujících se střevních problémech hovořit. 7% žen trvá rok než jsou schopny o takových obtížích mluvit dokonce i jen se svým partnerem.

Důvod, proč IBS postihuje nejčastěji ženy, není zcela objasněn. Na vině je však dost možná fakt, že jejich těla procházejí přirozeně většími hormonálními výkyvy – většina pacientek skutečně potvrdila, že v období menstruace jsou jejich obtíže nejhorší. Vaše prostředí, emoční stav a dlouhodobý stres, kdy plníte několik rolí najednou mohou také ovlivnit citlivost vašich nervů, zvláště v oblasti zažívací trubice, což má následně významný dopad na fungování střev. Pacientka se tak dostává do začarovaného kruhu stres-střevní obtíže-stud-odcizení-stres. V konkrétních číslech to pak vypadá následovně:

  • 22% trpí úzkostmi a depresí kvůli opakujícím se problémům se střevy
  • 23% žen si koupí o číslo větší oblečení jen aby se jim podařilo schovat nafouknuté břicho
  • 20% žen se nešlo bavit ven s přáteli proto, že se cítili příliš nadmutě nebo se obávali nenadálého průjmu

Mnoho dam totiž trpí představou, že jim není pomoci, že na řešení jejich symptomů nic nezabere a tak jen léta tiše trpí. Nezoufejte si však! Je hned několik způsobů jak s příznaky IBS zatočit.

  1. Starejte se správně o vaše střeva – vyhněte se přemíře alkoholu a kávy. Občas si zacvičte a z jídelníčku vypusťte hotová jídla a perlivé limonády. Pomozte vašemu střevu odstranit toxiny. Zvláště trápí-li vás průjmy, využíjte adsorbčních účinků zdravotního prostředku Enterosgel, který přesně takové vlastnosti má. Navíc je k vašemu zažívání šetrný, lze jej užívat např. i v těhotenství, dále neobsahuje žádná aditiva a je založen na přírodní bázi. 

Díky praktickému balení v sáčcích si jej navíc budete moci vzít diskrétně kamkoliv s sebou. Tento český produkt je běžně dostupný v lékárnách.

  1. Vystupte z tichého davu – mluvte se svým lékařem. Ten dokáže pomocí testu např. určit, zda nejste na nějakou potravinu alergičtí a díky důkladné přímé anamnéze pak i vyloučit ostatní nemoci a poruchy zažívacího traktu. Při potvrzení IBS se může následně opravdu soustředit na řešení spojených symptomů a nejvhodnější kúru.
  2. Vyzkoušejte hypnoterapii – v roce 2003 potvrdili lékaři z Manchesteru, že tento druh terapie má zlepšující účinky na kvalitu života pacientů s IBS, jejich symptomy i snížení stavů úzkosti u více jak 70% z nich