20.2 C
Brno
Středa, 24 července, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Mnozí rodiče kyberšikanování svých dětí přehlížejí

Kyberšikanování je šikanování prostřednictvím nových informačních a komunikačních technologií, jako jsou internet, mobil, počítač či tablet.

Podle průzkumu Výzkumného ústavu dětské psychologie a patopsychologie používá internet až 97,2 % dětí z pozorovaného vzorku ve věku od 10 do 15 let.

Děti 2. stupně základních škol jej dokonce v 50 % případů využívají denně, děti 1. stupně základních škol jej využívají několikrát do týdne, což je podle odborníků příliš často.

Nejčastěji na internetu vyhledávají hry a zábavu, kontakt s kamarády a rodinou, nové kamarády a informace.

Vědí děti o rizicích internetu?
Děti si uvědomují rizika spojená s používáním internetu a mobilu. Jejich představy o těchto rizicích bývají někdy zkreslené, založené na nepřesných informacích, na dramatických zprávách, které viděli v televizi.

Rodiče děti nejvíce upozorňují na zdravotní následky, spojené s častým používáním internetu nebo mobilního telefonu.

Možnost rizika přímého násilí a šikany přes internet a mobil si děti neuvědomují, nebo ho nepovažují za něco, co by jako nebezpečné měly vnímat.

Jak rozpoznat kyberšikanu?
Škála aktivit, které se v rámci kyberšikany využívají, je poměrně široká. Podle dětské psycholožky Marie Tóthové Šimčákové se na internetu vyskytují tyto typy kyberšikany, které zmiňuje ve své knize Jsem rodič a co s tím? 2:

On-line provokování
Zprávy, které vaše dítě dostává, mají často urážlivý nebo vulgární text, provokují a chtějí dítě nebo i dospělého vtáhnout do stejného způsobu komunikace. S takovou formou násilí se setkalo podle průzkumu přibližně 20 % dětí.

On-line obtěžování
Psychologický nátlak tohoto typu se může projevovat různorodě. Agresor opakovaně posílá e-maily, zprávy, komentáře, prozvání mobilem, snaží se nabourat do profilu oběti, vydírá ho.

Očerňování/pomluvy
S pomluvou se setkalo 27 % dětí. Je to šíření pomluv, hanlivých nepravd a úmyslem je poškodit dobré jméno oběti a narušit její vztah s přáteli.

On-line napodobování
I když se říká, že napodobování je největší formou poklony, ve virtuálním světě tomu tak není. Člověk, který napodobuje svou oběť, ji chce dostat do problémů. Vytváří falešné profily s fotografiemi a popisem oběti, dělá si z ní legraci, šíří lži a jejím jménem ubližuje jiným.

Odhalování
Může se jednat o zveřejnění fotografií, obrázků a videí, často kompromitujících či intimních na internetu. Takové aktivity jsou nebezpečné iz dlouhodobého hlediska, protože to, co se dostane na internet už jen stěží nebo vůbec nedostanete pryč. Nelze zabránit volnému šíření informací, které mohou ohrozit fungování člověka v osobním i pracovním životě. Podle výzkumného ústavu až 30,2% dětí uvádí, že zná někoho, kdo se podílel na takových aktivitách. Odhalování a zesměšňování patří k nejčastějším zážitkům dětí, které se pojí s kyberšikanou.

Vyloučení z on-line skupiny
Pro mladé lidi je nutné patřit do nějaké skupiny a vyhnout se vyloučení z ní. Snášejí to velmi těžko. Podobný efekt může mít vyloučení z online skupiny, protože vztahy prostřednictvím internetu jsou pro dnešní mladé lidi stejně, někdy i více důležité než v reálném životě.

Častou formou sledování je podle psycholožky neustále obtěžující zasílání virů, spamů, hromadných zpráv. Horší alternativa je pronásledování, které vznikne ze zájmu o oběť.