2.7 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Jak zařídit dětský pokoj, aby se do něj dítě zamilovalo

Zařízení pokoje vašeho dítěte má na jeho vývoj větší vliv, než si myslíte. Prostředí, kde dítě vyrůstá, by mělo být zdravé a bezpečné.

V životě dítěte je to velmi důležitý prostor, který ovlivňuje jeho chování, schopnosti, návyky i celkovou psychickou pohodu.

Nejtěžším úkolem je docílit multifunkčnosti tohoto pokoje. Protože pro dítě má sloužit nejen jako koutek na hraní si, ale zároveň jej jeho pokoj musí podporovat v učení, poskytnout prostor k odpočinku a být bezpečný i ze zdravotního hlediska.

Pokud se chystáte dětský pokoj zařizovat, přizvěte k tomu ty nejmenší. Je to jejich prostor, proto by se na jeho zařizování měli podílet. Navíc tak získají vztah ke svým věcem.

„Děti mezi druhým a třetím rokem už mívají svou vlastní představu, jak by měl jejich pokoj vypadat. Ale iu menších dětí dokáží rodiče zohlednit přání svých dětí. Například to, jaká je oblíbená barva dítěte, mohou odpozorovat podle toho, jakou pastelku bere nejčastěji do ruky při malování nebo jaké barvy si vybírá u hraček,“ říká Markéta Litomerická z Hornbachu a dodává: „Před šestým rokem už děti moc stojí o to, aby je rodiče k zařizování pokoje přizvali, včetně toho, že si samy vyberou barvu malovky. Mezi desátým a třináctým rokem děti obvykle chtějí samy určovat, jak bude jejich pokoj vypadat. Uděláte jim radost, když je přizvete k plánování a budete respektovat jejich přání.“

Zdraví a bezpečnost na prvním místě
Za všech okolností by měl dětský pokoj zajistit zdravý vývoj dítěte. To by v něm nemělo být ohrožováno škodlivými látkami a nemělo by čelit přílišnému hluku nebo vlhkosti.

Vybavení by mělo být přiměřené věku, zájmům dítěte, mělo by být praktické a bezpečné.

Myslet na to by rodiče měli již při výběru vhodných dveří, podlahy, koberců a osvětlení, a samozřejmě také při pořizování nábytku a interiérových doplňků.

Místnost rozdělte i barvami
Dobrou volbou však není ani jednotvárné vybavení a malba stěn, neboť právě to může velkou měrou ovlivnit, jaké vaše dítě bude.

Pokoj vymalovaný pouze jedinou barvou může dítě rychle omrzet. Zato správná kombinace dominantních a doplňkových barev místnost osvěží a zároveň stimuluje dítě při jeho činnostech. Každá z barev navíc vyvolává specifické pocity a nálady.

„Žluté a světlé oranžové tóny navozují klid a teplo, tmavě oranžové a červené barvy zase působí energicky. Růžové a fialové kreativní a útulné, modré odstíny vyzývají k odpočinku. A pokud hledáte harmonii, zvolte zelenou,“ radí Markéta Litomerická.

Části dětského pokoje rozdělte na odpočinkový, hrací a pracovní, a podle nich určujte barvu stěn. Orientovat se zároveň můžete také podle povahy dítěte.

Pro zklidnění divočejšího potomka zvolte tlumené barvy, tím méně aktivním vymalujte pokoj zářivějšími barvami. Vezměte však na vědomí věk a přání dítěte.

Hrajte si s optickou velikostí pokoje
Díky vhodně zvoleným světlejším a tmavším odstínům lze dětský pokoj buď opticky zvětšit nebo naopak zmenšit a zútulnit.

Protější tmavé stěny místnost zúží, tmavý strop ji zase rozšíří a sníží. Světlé barvy naopak pokoj zvětší.

Krajní variantou pro příliš velké místnosti je tmavá barva na všech stěnách i stropě. Světlá barva na stropě zase místnost opticky zvýší.

Ozvláštněte stěny chytrými nápady, které podpoří dětskou tvořivost a jejich představivost nastartují na maximum!

Křídová stěna
Malovat po zdi? A proč vlastně ne? Stačí jednu volnou stěnu natřít tabulovou barvou, nechat ji podle návodu zaschnout a nakoupit pořádnou zásobu kříd!

Křídová stěna je nejen zajímavým interiérovým prvkem, ale je především praktickou pomůckou pro malé i velké školáky.

Dokonale se hodí pro kreslení, ale také pro rozvrh do školy, značení důležitých úkolů, ale třeba i pro učení se prvních písmenek a číslic.

Obrovské omalovánky
Do určitého věku dítěte omalovánek nikdy není dost. Obří omalovánky jsou vhodné i pro dospělé do kanceláře či bytu a ještě více je ocení děti.

Neslouží jen pro kreativní vyjádření, ale jsou i dokonalým zdrojem relaxace, jsou vhodné pro kompletní vyčištění hlavy a zároveň jsou krásnou ozdobou každého interiéru.

Cestování prstem po mapě
Na nástěnné a hlavně na celoplošné mapy světa nedáme dopustit. Jsou hravé, vzrušující a jsou naprosto netradičním prvkem jakéhokoli interiéru.

S mapou na zdi si děti snadněji uvědomí, že svět je jedno velké dobrodružství a budou chtít objevovat nepoznaná místa.

Budou moci snít o krásách nejrůznějších koutů světa a je docela možné, že to v nich probudí i motivaci učit se cizí jazyky.

Pro malé umělce
Všimli jste si, že ve vašem dítěti dřímá umělecký duch? Podpořte jeho talent a vyzdobte stěny jeho pokoje malou uměleckou galerií.

Obrazy, výstřižky z časopisů, fotky nebo citáty z jeho oblíbených knížek… každá inspirace se počítá. Ale hlavně nezapomeňte na zeď vystavit i díla vašich vlastních malých umělců.