2.7 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Jak stromy ozdravují tělo a planetu

Sílu stromů a jejich služby lidstvu a naší planetě často spíše podceňujeme, nevážíme si jich.

Přitom každý den využíváme benefity, které z jejich přítomnosti plynou. Už obyčejná procházka lesem je prospěšná pro naše zdraví i psychiku, zažene smutek, melancholii a navodí pocity štěstí a spokojenosti, což také přispívá ke kráse.

Šum stromů působí jako relaxační hudba a je-li doplněn zpěvem ptáků a zvuky přírody, jako je například zurčící potůček, je ideálním prostředkem pro psychohygienu.

Nekonečné rozmanité přírodní scenérie zase nabízejí pastvu pro oči. O to víc na nás působí příroda na podzim, kdy stromy hrají různými barvami. Stromy se dožívají několik stovek let.

V rámci Evropy existuje i soutěž o nejkrásnější strom roku. V roce 2018 se vítězem stal zpívající korkový dub z Portugalska. Šestým nejkrásnějším stromem se však stala jabloň z Bošáce v okrese Nové Město nad Váhom, které je 120 let.

Strom je dnes krásným torzem, ale navzdory věku a poškození oplývá vnitřní vitalitou, na jaře vždy bohatě kvete a na podzim daruje lidem bohatou úrodu jablek. Co všechno stromy lidem kromě plodů přinášejí?

Lepší než karimatka
Les je nejlepším místem pro sport, měkké podloží zajišťuje kloubům při běhu tlumení otřesů a minimalizuje tak jejich namáhání.

Čerstvý a čistý vzduch dokonale okysličí plíce a celý organismus, podpoří krevní oběh a samozřejmě vypne a rozjasní pleť.

Jak terapie
Stromová terapie patří k holistické medicíně a je jedním ze způsobů, jak využít léčivých možností přírody. V rámci ní se každému stromu přisuzuje individuální charakter, kterým se liší od ostatních.

V praxi to znamená, že i stromy stejného druhu se vzájemně odlišují energií, kterou vyzařují. A jak probíhá samotná léčba? Stromová terapie je založena na intenzivním pozorování stromu, který jsme si podvědomě vybrali.

Zamýšlíme se nad tím, čím si během svého růstu prošel. Všímáme si, jaké stopy zanechaly blesk či zvíře, jakož i vnitřní změny projevující se navenek v růstových deformacích.

Takové pozorování plynule přejde do vnitřního dialogu, který vedeme nejen se stromem, ale nakonec, co je důležitější, sami se sebou. A právě ten se pro nás stane léčivým.

Jak vybrat ten správný?
Platí zde jednoduché pravidlo, jelikož strom svým charakterem v podstatě objasňuje ten náš. Pokud během procházky některý upoutá naši pozornost, je pro daný okamžik ten pravý.

Podvědomě jsme si vybrali strom, který odráží náš momentální psychický stav, a je proto pro nás vhodným léčitelem.

Jeho léčivou sílu můžete čerpat i tak, že se postavíte dva kroky od něj a vytřete jeho směrem ruce. Představte si, jak k vám proudí jeho léčivá síla a energie od kořenů přes kmen a větve až k vašim rukám.

Stromy slouží také jako úleva od deprese a stresu. Kromě čištění vzduchu a zpříjemňování prostředí se jim to daří také díky zelené barvě. Zelená podporuje psychickou aktivitu, spouští v mozku procesy, které mysl uklidňují. V prostředí plném stromů je dokonce i náš spánek kvalitnější.

Přirozený chladič
Přítomnost stromů v prostředí, ve kterém žijeme, je více než žádoucí. Působí jako přírodní klimatizace, což oceníme zejména v létě.

I proto je v horku pobyt v lese tak příjemný. Postarají se o to, aby teplota v prostředí se stromy byla nižší io několik stupňů Celsia.

Jejich přítomnost ve velkých vedrech ocení zejména starší lidé či děti, tedy skupiny lidí, které vysoké teploty snášejí obtížněji. Stromy by měly lemovat chodníky a cesty, aby zabránily jejich přehřátí. Horká stezka je nepříjemná pro člověka a bolestivá pro zvířata.

Přírodní filtr
Podle Roba McDonalda, hlavního vědce organizace Global Cities, která se stará o udržování čistoty přírody v americkém státě Virginia, slouží stromy jako filtr, který chrání vzduch, který dýcháme, před nečistotami v ovzduší.

Zejména stromy s velkými listy slouží jako spolehlivá ochrana.

Vyzdvihuje například schopnosti jilmu, který má velké listy pokryté jemnými chloupky a ty zachycují „létající“ nečistoty.

Lektvary života
Velká studie na téměř 110 000 ženách sledovaných během osmi let, která byla zveřejněna v časopise Environmental Health Perspective, uvádí zjištění harvardských vědců.

Ti si všimli, že mezi ženami, které žily v prostředí plném stromů a zeleně, nastalo o 12 procent méně případů úmrtí, které by souvisely s těžkými onemocněními, zejména s onemocněními dýchacích cest nebo rakovinou.

Vědci díky tomu přikládají důležitost nejen samotným stromům, ale také zeleni a všemu, v čem probíhá fotosyntéza.