20.2 C
Brno
Středa, 24 července, 2024

Jak se vypořádat s otoky obličeje? 

Ranní otoky obličeje mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a...

Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku,...

V Nosenu si můžete koupit oblečení známých osobností, přispějete na dobrou věc

Z nákupů oblečení můžete mít nejen radost pro samotný...

Kojit na veřejnosti lze, pokud máte vhodné oblečení

Matky malých dětí, kojící ženy, ten problém řeší neustále....

Vyrůstali na košických trávnících. Dnes hrají v Juventusu, Slavii a mají velké sny

Fotbal, to není jen o velkých měnách. I když je pravdou, že takoví Messi, Ronaldo či Donnarumma jsou velkými vzory těm začínajícím mladým nadějím. Platí to io vycházejících hvězdičkách Jakubu Vinarčikovi a Patrikovi Urbanovi.

Oba vyrůstali na košických hřištích. Jakub začínal v Lokomotivě, Patrik v předchůdcích FC Košice. Dnes se už toulají světem. Dvoumetrový Jakub v turínském Juventusu a Patrik v pražské Slavii. A oba se v těchto dnech setkali na čermelském trávníku, kde pod vedením Gejzy Farkaše nabírají další fotbalové dovednosti.

Trénují techniku
V čem je může zdokonalovat bývalý úspěšný reprezentant modré armády, když fungují v perfektně organizovaných akademiích zvučných jmen?

„Jednoznačně brousíme zejména techniku,“ rozpovídal se brankář staré dámy z Juventusu a po zvědavém pohledu na něj přidal: „Ačkoli jsem jen brankář, kopací techniku ​​a vůbec práci s míčem nohou potřebuji i já. Dobrý a moderní brankář se už bez toho nepohne.“

Jeho vrstevník (oba jsou ročník narození 2005) a ofenzivní typ hráče Patrik Urban ještě dodal:

„Samozřejmě, potřebujeme i něco naběhat, neboť žonglovat s míčem se dá i doma na dvoře či na ulici. To bychom nemuseli chodit na stadion,“ odlehčil téma potomek úspěšného dědy, ale i otce Martina Urbana, svého času úspěšného prvoligisty Lokomotivy i Tatrana Prešov s legionářskými zkušenostmi z Kypru i Rakouska s dynamitem v noze.

Jakub Vinarčik v italském Juventusu nespanštel. Na doplňující trénink přišel na svém kole.
Jakub Vinarčik v italském Juventusu nespanštel. Na doplňující trénink přišel na svém kole. (Autor: Rudolf Rondzik)
Jejich tutor Gejza Farkaš, který kromě trénování na Slovensku okusil trenérský chlebíček na Kypru a v Řecku na své dočasné svěřence nedá dopustit: „Oni mě honí, aby si mohli přidat a zlepšovat se pod odborným vedením, tak se jim věnuji, ačkoli bych mohl odpočívat nebo sekat zahradu. Ale když vám před očima rostou ještě neobroušené drahokamy, proč bych jim něco ze sebe nedal? Už jen proto, že jsou do fotbalu stoprocentně zažráni.“

Těší se na nové zkoušky
Jakub, od nové sezóny už člen juventuské primavery se po roce mezi sedmnáctiletými těší na nové náročnější zkoušky.

„Bude těžké prosadit se, ale věřím, že to dám. V minulé sezóně nám boj o mistra Itálie uprchl, když nás zdolala Bologna, pozdější držitel titulu, takže máme novou motivaci. Je to jako všude, každý chce vyhrávat, tak chci k tomu dopomoci i já.

Spoluhráči mě přijali, v Turíně a v Itálii vůbec se cítím výborně. Už jen trochu štěstí, aby se mi vyhýbala zranění a můžu snít i ty nejkrásnější sny,“ neskrýval své pocity nadějný gólman, kterému už nebrání ani jazyková bariéra:

„Už mě neprodají. Chodím i do školy, něco na způsob gymnázia, takže je to o to snazší,“ nedělá si starosti Jakub.

První sezóna mu vyšla
Pochlubit se může i Patrik: „Ve Slavii mi první sezóna vyšla. V mé kategorii U17 jsme se stali šampiony Česka a stali jsme se držiteli Československého poháru, když jsme zdolali Trenčín.“

Ani on neměl s etablováním se v hlavním městě Česka problémy.

„V týmu jsou kluci z různých koutů a všichni jsme tady hlavně pro fotbal, ve kterém chceme být úspěšní. A žádný solitér se bez pomoci týmu neprosadí. Musíme táhnout za jeden konec a každý ze sebe předat maximum. A když se někdy nezdaří, pomohou ostatní.

Obecně máme výborné podmínky, o vše je postaráno. Včetně školy. A tak je naší jedinou starostí starat se o svůj růst. Pochod A týmu fotbalovou Evropou je pro každého z nás fantastickou inspirací, takže po přestávce se chci vrátit v top formě. Proto ani během volna nezahálím a věřím, že jednou…,” nechtěl nic zakřiknout Patrik.